Zobrazujú sa príspevky s označením Sladké. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením Sladké. Zobraziť všetky príspevky

nedeľa 22. januára 2012

Linecké koláčiky :)

38dkg polohrubej múky
28dkg masla
14dkg práškového cukru
2 žĺtka
trochu citrónovej kôry
trochu citrónovej šťavy(1 polievková lyžička)

Zmiešame dohromady na cesto ,zabalíme do mikroténového sáčka - fólie a necháme v chlade do druhého dňa.
Potom cesto na doske prepracujeme,rozdelíme na 2-3 bochníčky ,ktoré postupne rozvaľkáme na 3-4 mm a vykrojíme,ukladáme na suchý plech (alebo na pečiaci papier).Pečieme pri 175 -180°C cca 7-10minút .Vychladnuté zlepujeme 1+1 lekvárom .

Gaštanové guľky

  • 500g gaštanové pyré
  • 150g detských piškót
  • 2.bal vanilínového cukru
  • 150g práškového cukru
  • 125g masla
  • 1 balenie olúpaných mandlí na ozdobenie
  • pár kvapiek rumu
  • (čokoláda na polevu - môže /nemusí byť)

Pyré zmiešame s pomletými piškótami a maslom ,pridáme práškový ,vanilínový cukor a pár kvapiek rumu .Hmotu odložíme do chladu asi na dve hodiny :)

Piškótová bábovka do 2 srnčích chrbátov

formy srnčieho chrbáta potrieme zmäknutým maslom a vysypeme struhankou ,alebo hrubou múkou.

5 bielkov + štipku soli šľaháme do hustého snehu a postupne pridávame
25 dkg krupicového cukru ,potom
5 žĺtkov (postupne zašľahávame po jednom)
1dcl vlažnej vody
1dcl oleja a nakoniec
25 dkg polohrubej múky zmiešame z
1/2 prášku do pečiva
nakoniec pridáme trochu struhanej citrónovej kôry

Časť cesta dáme do jednej ,potom do druhej pripravenej formy.
Trochu cesta (máličko) si necháme ,pridáme do neho preosiate kakao (2 kávove lyžičky)
Premiešame a pridáme do foriem z bielym cestom.
Trúbu rozohrejeme na 200°C ,potom stíšime na 180°C a pečieme zhruba 25-30 minút.

štvrtok 22. decembra 2011

Čertove guľky

100g hrozienok
1dl rumu
100g práškového cukru
100g čokolády
50g orechov
50g kokosu na obaľovanie

Hrozienka namočíme do rumu ,prikryjeme a necháme cez noc stáť. Na druhý deň k nim pridáme pomleté orechy,cukor ,postruhanú čokoládu a všetko zľahka spolu premiešame .Z masy formujeme guľky ,ktoré obaľujeme v kokose.

nedeľa 11. decembra 2011

Perníčky :)

Potrebujeme :
  • 65dkg hladkej múky (T-650)
  • 25dkg práškového cukru
  • 1 káv. lyžičku sódy bikarbóny(zarovnanú ,nie kopcom!)
  • 1káv.lyžičkuprášku do pečiva (zarovnanú ,nie kopcom!)
  • 2 kopcové káv.lyžičky perníkového kotrenia(alebo sa dá namiešať : klinčeky ,aníz a škorica)
Tieto suroviny preosejeme do misky , potom pridáme :
  • 2 celé vajíčka
  • 2 žĺtka
  • 15dkg masla (zmäknutého ,nie tekutého!)
  • 15dkg medu
Potom všetko zmiesime rukou na cesto, ktoré zabalíme do mikroténovej fólie a necháme cez noc v chladničke.
Na druhý deň vyberieme cesto z chladničky ,necháme cca 20min. pri izbovej teplote ,na doske odpočinúť. Potom zľahka premiesime , rozdelíme na 3-4 bochníky a rozvaľkáme na 4mm hrúbku a vykrajujeme.
Potrieme rozšľahaným bielkom a pečieme pri 170°- 180°C asi 7 minút .


Upečené perníčky nenechávame na plechu !!! Opatrne ich preložíme na studenšiu plochu !

nedeľa 20. novembra 2011

Orechová torta

alias KAKAÓŠ torta (originál názov ;)


Cesto :
30dkg práškového cukru
7vajec (žĺtkov)
6lyžíc varenej kávy
2lyžice kakaa
10dkg hrubej múky
prášok do pečiva
7 bielkov

Krém :
25dkg masla
25 dkg cukru
1/2dcl kávy
2dcl mlieka
2lyžice hrubej múky
vanilkový cukor - toto uvaríme a zmiešame :D



streda 16. novembra 2011

Palacinky mojej pra-babičky


4 vajíčka
1vanilkový cukor
1hrnček polohrubej múky
1 a 1/2 hrnčeka mlieka
škorica
štipka soli
- zmiešať a nechať chvíľu odstáť :)

pondelok 31. októbra 2011

Šalamúnov koláč

Šalamúnov koláč
1 palmarín
3 polievkové lyžice kakaa
2 poháre kryštálového cukru
1 vanilkový cukor
1 pohár vlažnej vody
4 vajcia
2 poháre polohrubej múky
1 kypriaci prášok do pečiva
Postup:
Zmiešame kakao, kryštálový cukor, vanilkový cukor a pridáme to do palmarínu roztopeného v hrnci. Potom pridáme aj vodu a ak to máme roztopené odlejeme trošku do ďalšieho hrnčeka. Do 1. hrnčeka pridáme vajcia, múku, prášok do pečiva. Všetko vylejeme na vymastený a múkov vysypaný plech a dáme piecť na 180-200 stupňov. Na vrch upečeného koláča vylejeme polevu z 2.hrnčeka a posypeme kokosom alebo cukríkmi, podľa vlastnej chute.
Dobrú chuť :D:D

Perník od Qačky :)

400g polohrubej muky
250g praskoveho cukru
1 vajce
1 polievkova lyzica kakaa
1 balenie kypriaceho prasku do pernikov
1 čajová lyžička škorice
1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny
10 polievkových lyžíc oleja
250ml mlieka
všetko vymiešame, vymastime plech a potom dame piect na 180-200 stupnov :D:D na upecene natrieme lekvar a ked to vychladne polejeme čokoládou :D:D

nedeľa 30. októbra 2011

La mousse au chocolat alias A-HA

200g čokolády
4vajíčka (čerstvé)
cukor
250ml šľahačkovú smotanu
maslo
Maslo + čokoládu zohrievame nad vodnou lázňou (neviem ako to inak povedať;) , keď sa roztopí čokoláda , pridáme tam žĺtky s cukrom . Vyšľaháme šľahačku , vyšľaháme zvlášť sneh z bielkov a zamiešame do čokolády .Dáme vychladnúť na 2h do chladničky :)

streda 19. októbra 2011

Dnes som piekla gaštany

Na celej jeseni mám najradšej gaštany  - gaštanové pyré ,jazýčky (hoci si  všetci robia srandu ,že sú skôr fazuľové :)
Najlepšie sú gaštany , ktoré narežete hore , dáte na platničku ,pofrckáte vodou a necháte prikryté inou panvicou piecť - nič náročné .Toto sú moje dnešné .(Sorry za blbé fotky no nie som technický typ a fotím lepšie s priblížením :)



sobota 15. októbra 2011

Tiramisu od Emanuela

http://www.sitalemvkuchyni.cz/recept/Tiramisu/

Tiramisu

500g Mascarpone
5 lyžíc cukru
5 vajec
2x malý panák Amaretto
šálka silnej kávy 
1 balíček Savoiardi
kakao na posypanie
Žĺtky vyšlaháme s cukrom do peny, z bielkou vyšlaháme sneh.
Do žĺtkov pridáme Mascarpone, dobre premiešame a nakoniec pomaly vmiešame sneh.
Piškóty namáčame do kávy  s Amarettom, len rýchlo, aby sa nerozmáčaly. Skladáme do formy – piškoty, krém, piškoty, poslednú vrstvu krému posypeme kakaom.
Necháme min 2 h zatuhnúť v chladničke.

sobota 24. septembra 2011

Božská horúca čokoláda

Ingrediencie

  • 100 g  čokolády
  • 2 dl mlieka
  • rum
  • mletý klinček, škorica
  • pomarančová kôra

Postup

Čokoládu roztopíme v mlieku, pridáme trošku rumu, klinček, škoricu a pomarančovú kôru. Premiešame. Nalejeme do pohárov, ozdobíme čerstvou šľahačkou a hoblinkami čokolády.

Horúca čokoláda

Na 1 porciu potrebujete:
30 – 50 g kvalitnej 70 % nastrúhanej tmavej čokolády,
150 – 200 ml plnotučného mlieka,
½ mokka lyžičky mletej škorice,
2 plné lyžičky tmavého cukru,
½ lyžičky kukuričného škrobu rozmiešaného v troche vody
Zahrejte mlieko a pridajte doň škoricu zmiešanú s cukrom. Nechajte zovrieť a stiahnite z plameňa. Pridajte nastrúhanú čokoládu a šľahacou metličkou miešajte, kým sa rozpustí. Pridajte škrob rozmiešaný vo vode a ešte raz za stáleho šľahania nechajte zovrieť. Tento jednoduchý recept je tým najlepším základom pre ďalšie chuťové varianty – napríklad ku koreniu pridajte čili papričku či mletý badián. Môžete tiež pridať dva cl rumu, koňaku, whisky, amareta, griotky... Alebo skúste vymyslieť svoj vlastný variant.

nedeľa 18. septembra 2011

Pohánkové kokosky

100 g pšeničných vločiek, 200 g pohánky-lámanky, 60 g strúhaného kokosu, 60 g mletých orechov, 1 vanilkový cukor, 1 škoricový cukor, 1 PL kryštáľového cukru, 50 g masla pol balíčka prášku do pečiva, 2 hrste hrozienok, 4 PL hladkej špaldovej múky, 3 vajcia

Lámanku a vločky opražíme na masle, pridáme všetok cukor a necháme skaramelizovať, potom zmes odstavíme a necháme vychladnúť. Do zmesi zamiešame všetky ostatné suroviny. Zo vzniknutej zmesi tvarujeme malé guľôčky a kladieme ich na plech na papier na pečenie. Rúru vyhrejeme na 220 °C. Plech vložíme do vyhriatej rúry, teplotu stiahneme na 180 °C a pečieme 30 minút.

Americké pečená jablká

100 g rastlinného tuku, 1 citrón, 175 g hrubej múky, 100 g hnedého cukru, ½ lyžičky mletej škorice, 4 jablká, 100 g žervé, jogurt
Múku premiešame s cukrom, so škoricou a s citrónovou kôrou. Prilejeme rozpustený tuk a vidličkou vypracujeme posýpku. Jablká olúpeme, rozštvrtíme a vykrojíme jadrovník. Jablká nakrájame na plátky a šupinovite ich poukladáme do plytkej formy na zapekanie. Krémový syr žervé rozmiešame s jogurtom, jablka pokvapkáme citrónovou šťavou a potrieme krémom. Posypeme posýpkou. Pečieme zhruba 45 minút pri 180 stupňoch.

Jablkové muffiny

400 g hladkej múky,
100 g pšeničnej múky,
1 prášok do pečiva,
 1 lyžička mletej škorice,
126 g hnedého cukru, 1 vajce,
125 g rastlinného tuku,
2-3 strúhaná jablká
Múku, prášok do pečiva a škoricu zmiešame v mise, pridáme cukor a prilievame rozpustený tuk s vajcom a nakoniec pridáme postrúhané jablká. Naplníme formičky na muffiny a pečieme asi 15 minút v predhriatej rúre na 200 stupňov.

Rafaelo

Rafaelo

125 ml voda
200 g cukor kryštálový
125 g maslo
150 g kokos strúhaný
2 bal cukor vanilkový
200 g mlieko sušené (sójové)
cca 50 ks mandle
alebo orechy lieskové
kokos strúhaný (na obaľovanie)


PostupVodu s kryšt. cukrom varíme 5-6 minút. Pridáme maslo a miešame kým sa nerozpustí.
Odstavíme zo sporáku, pridáme kokos, vanilk. cukor a sušené mlieko (ja dávam sójové). Dobre premiešame, ak sa Vám to zdá riedke, môžete ešte pridať strúhaný kokos. Necháme asi 1 hod. postáť, najlepšie je aj nechať vychladiť v chladničke.
Z vychladnutej hmoty robíme guľky, do vnútra vložíme mandlu alebo lieskovec. (Lieskovce opražíme na suchom plechu, stiahneme šupku; mandle sparíme vriacou vodou a ošúpeme).
Guľky Raffaello obalíme poriadne v kokose a ukladáme do papierových košíčkov.

Sušienky z ovsených vločiek

Sušienky z ovsených vločiek
Suroviny

·         130 g
·         maslo
·         120 g
·         cukor
·         250 g
·         ovsené vločky
·         1 ks
·         vajce
·         50 g
·         mleté orechy
·         1 lyžička
·         prášok do pečiva

Postup   maslo, cukor a žĺtok vyšľaháme do penista. Pridáme vločky, orechy, prášok do pečiva, citrónovú kôru, dobre premiešame a nakoniec zľahka primiešame tuhý sneh z bielka. Vznikne nám lepivejšie cesto.Cesto rozvaľkáme nie veľmi nahrubo a vykrajujeme kolieskaKladieme ich na papier na pečenie a vo vyhriatej rúre na 180 st. C pečieme asi 15 minút. Po vychladnutí môžeme zdobiť čokoládovou polevou a posekanými orechami, ale nie je to nutné.